Eesti teadlased ja kokad töötasid välja ühise valmistoitude sarja

29.04.2021 Uudised

TFTAK teadlased ja Coop Kokad töötasid välja uue valmistoitude sarja, mille eesmärk on läbi kiudaine- ja valgurikaste söögikordade aidata inimestel toituda tervislikumalt ja teadlikumalt, millele viitab ka sarja nimi „Sööme targalt!“. Kõigil pakenditel on märgistus, kas toit on kiudaine- või valgurikas, väherasvane või vegan. Samuti on pakenditele märgitud, mitu portsjonit puu- ja köögivilju üks toidukord sisaldab.

Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) projektijuhi Madis Jaagura sõnul on viimastel aastakümnetel olnud avalikkuse tähelepanu all nii suhkrud, soolad, rasvad kui ka valgud, kuid tähelepanuta on jäänud kiudained. Viimased aitavad korras püsida seedetalitlusel ja toetavad kõhu mikrobiootat ning seeläbi ka kõigi teiste vajalike toitainete optimaalset omastamist. „Keskmine inimene sööb poole vähem kiudained kui tegelikkuses peaks, mistõttu pöörasime „Sööme targalt“ valmistoitude sarjas erilist tähelepanu just kiudainetele,“ ütles Jaagura, kes uurib TalTech-i doktorandina toitumise mõju kõhumikroobidele ja tervisenäitajatele.

Coop Kokkade tootmisjuhi Grete Hanssoni sõnul on toidukauplustes valmistoitude populaarsus läbi aastate kasvanud. Ühtpidi võib selle trendi taga näha mugavust, teisest küljest on valmistoitu ostes võimalik vajaminevate kogustega täpsemalt arvestada, tänu millele läheb kodus toitu vähem raisku. „Kuna inimeste soov tervislikult toituda on viimaste aastatega teinud suure hüppe, siis otsustasime kaasata tootearendusse oma ala tippteadlased ning juba aasta tagasi alustasime TFTAK-iga koostööd uute valmistoitude arendamiseks,“ ütles Hansson.

Kõikide uute valmistoitude tutvustused ja nende positiivsed tervisemõjud leiab sarja kodulehelt söömetargalt.ee. Kokku on uues sarjas seitse erinevat valimistoitu, millele lisandub tänavu veel vähemalt sama palju.

Sööme targalt tootesarja tooted

Vaata lisainfot: www.söömetargalt.ee

Projekti "Personaliseeritud toiduvalikute pakkumise võimalikkus suurköögi tootmise ja jaekaubanduse tingimustes" on toetatud Euroopa Regionaalarengu Fondi Nutika spetsialiseerumise rakendusuuringu meetmest. Toetuse summa: 54 335 €.

Toetatud projekti eesmärk on uurida personaliseeritud toiduvalikute pakkumise võimalikkust suurköögi tootmise ja jaekaubanduse tingimustes. 
Eesmärk on uurida, kuidas on võimalik siduda innovaatilised IT-lahendused ja laboratoorsed analüüsid ning nende põhjal antavad personaalsed toitumissoovitused jaekaupluse tingimustes kliendile kasulikult toimivaks mudeliks, mis toetab inimese tervislikke valikuid. 

Euroopa Regionaalarengu Fond