Kategooriajuht Mall Noormets Orissaare Konsumist
Mall Noormets on vähem kui aasta aega töötanud Orissaare Konsumis kiirestiringlevate toodete kategooriajuhina. Suurema osa elust on ta pühendanud hoopis tantsule. Tänaseks on ta nende mõlema vahel leidnud mõnusa tasakaalu.
Tekst: Teele Teder
Pildid: Daniel Leevik
Mall on Orissaarest pärit, kuid vahepeal on ta ka saarelt ära käinud. Esimene kord juhtus see juba üsna noorelt, põhikooli ajal kui ta Tallinna Koreograafiakooli õppima läks. „Orissaares oli tol ajal erivajadustega laste kool, kuhu ühel hetkel tuli psühhiaatriks Mallika Koel, kel oli ka Vanemuise balletistuudio haridus. Saaremaa oli sel ajal piiritsoon ja kinnine ala, tal olid õhtud vabad ja nii alustas Orissaares balletiring. Loomulikult läksin ka,“ selgitab Mall. Ühel hetkel suunas Mallika Malli Tallinna Balletikooli katsetele ja Mall sai sisse. „Kui Mallikat poleks olnud, ei oleks ma küll osanud balletist isegi mitte unistada.“
Suur koduigatsus
Tagantjärgi ütleb Mall, et balletikooliaegne elu oli ikka huvitav. „Meie ühiselamu toas oli kümme tüdrukut Eestimaa eripiirkondadest ja fantaasiat meil jagus.“ Ainus, mis oli Malli jaoks raske, oli koduigatsus. Korra kahe nädala jooksul lubati koju, aga sel ajal olid ka laupäevad koolipäevad. Seega sai Mall koju alles laupäeva hilisõhtul ja selleks, et ta ei peaks hakkama juba pühapäeval tagasi tulema, sõidutas isa teda enne oma tööaega esmaspäeva varahommikul Tallinna. Mall samal ajal auto tagaistmel magamas. „Mul oli pidevalt väga suur koduigatsus. Usun, et need, kes on kogu aeg siin olnud ja elanud ei oska seda kõike, mis meil siin on, hinnata, kui pole vahepeal ära käinud,“ ütleb Mall ning lisab, et elu saarel on midagi erilist. „See õhk on juba siin eriline ja mulle väga meeldib saarlaste filosoofia sellest, kuidas kiire tuleb mööda lasta ning kuidas kõik lõpuks ise paika loksub. See on nii eluterve suhtumine! Olen ise ka seda meelt, et rabeledes ja rapsides ei pea elama.“
Kohad, mida Mall soovitab Saare- ja Muhumaale tulles külastada
- Maasilinn - Taani ordulossi varemed. Seal on nii ilusad võlvkaared ja pidevalt tehakse väljakaevamisi. Tõeliselt ilus koht.
- Muhu saar- vaata kuhu tahad, igal pool on ilus ja tore.
- Lõunaranna sadam Muhus. See on ellu ärganud koht, kus palju jahte ja purjekaid ning põnevaid söögikohti ja üritusi.
Kõik loksus Orissaares paika
23 aastat oma elust on Mall sõitnud mööda oma isiklikku Bermuda kolmnurka ehk suundadel Tallinn- Viljandi-Orissaare. “Peale ülikooli lõpetamist, Tallinna Pedagoogilise Instituudi koreograafia erialal, läksin suunamisega tööle Viljandi Kultuuriametisse ja sealt Viljandi Kultuurikolledžisse (hilisem TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia) kus tantsu eriala on minu käe all arenenud ja kasvanud. Töötasin nii kateedrijuhataja ja õppekava juhi kui õppejõuna. “ Ühel hetkel aga tundis Mall, et see ring sai täis. Tallinnas oli ta aga eraballetikooli Fouette balletistuudio õpetaja, samuti tegi erinevatele teatritele lavaliste liikumiste osas kaastöid. “Aeg- ajalt juhtus ikka nii, et Orissaarde jõudsin harvemini kui Tallinna ja Viljandi ning see andis kohe tunda. Kui ma polnud tükk aega saarele saanud, muutusin kuidagi närviliseks - tulin aga korra koju, loksus kõik kuidagi iseenesest paika. See üle vee tulek mõjus alati.”
Alates koroona-ajast on Mall peamiselt Orissaares. Suuremad projektid langesid siis Tallinnas ära ning Mall tundis ka, et aeg on seal maal, kus tuleb vanematele toeks olla. Kiiresti tulid nii Saare- kui Muhumaale erinevad tantsulised projektid. Hommikud olid aga vabad. “Coopis on hommikud aga kõige kiirem töö aeg ja nii ma ennast appi pakkusingi.” Mall alustas eelmise aasta oktoobris ajutise töötajana ning osalise koormusega, kuid tänaseks on ta täiskoormusega kategooriajuht. Tema valdkonnaks on liha- ja lihatooted.
Nauditavad varahommikud
„Ma proovin alati kõike teha nii hästi kui saan ja oskan. Keskendun sel hetkel ainult sellele konkreetsele asjale. Usun, et üht asja tehes ongi võimalik teistest asjadest puhata.“ Eriti naudib Mall aga varahommikuid. „Pood pole siis veel lahti. See on nagu uus algus ja põnev on vaadata, kuidas eelmisel päeval müük on olnud. Kontrollin siis toodete kuupäevad üle ja tellin ülejärgmiseks päevaks uued kaubad.“ Malli sõnul oli alguses just kauba tellimine kõige keerulisem, kuid mida rohkem kogemust, seda nauditavaks on see muutunud. „Natuke on seal ikka ennustamise komponenti ka sees,“ naerab ta, kuid lisab, et nii kauba tellimise süsteem RELEX kui ka kogemustega kolleegide nõuanded on siinkohal kuldaväärt.
Enne Orissaare Konsumit ja sellele eelnenud TÜ kauplust oli sama koha peal aga lage plats. „See oli meie mängumaa! Suur muruplats, kust läksid risti ja põiki jalgrajad ja kaevikuid meenutavad kraavid. Siin mängisime naabermajade lastega peitust ja teisi toredaid mänge.“
Armastus, mis ei käinud kõhu kaudu
Enne meheleminekuiga oli Mallil nii, et tema tegi kodus kõik magusad toidud ning ema valmistas soolased road. „Kui ma mehele läksin, oskasin vaid muna praadida,“ naerab ta. Abikaasal polnud aga nn magusasoolikat, seega läksid kõik Malli oskused justkui raisku. „Võib öelda, et see armastus küll kõhu kaudu ei käinud!“
24 tunnist jääb väheks
Mall ütleb, et tunneb rõõmu väikestest asjadest ja talle meeldib, et tal on kaks niivõrd erinevat tööd. „Tänaseks võin öelda, et need täiendavad teineteist ja moodustavad minu jaoks kokku mõnusa terviku.“ Suvi on Mallil tegemisi täis. Lisaks tööle, erinevatele projektidele vajab ka seltsielu elamist. „Täitsa tunnen, et praegu, suve ajal jääb 24 tunnist minu jaoks väheks. Kui saaks ööpäevale kuskilt lisatunde juurde, siis ma paneks need une arvele.“ Mall armastab ka ise kultuuri tarbida ning loomulikult aktiivset eluviisi. Nii ongi üsna tavaline, et Mall osaleb mõnes projektis või etenduses, juhendab folkloori- ja rahvatantsurühma, võimlejaid ja hobiballeti huvilisi.
Selleks ajaks, kui suvi saab läbi ja õhtud lähevad pimedamaks, on Mallil kindel plaan rahvusliku käsitööga rohkem tegeleda. „Ma olen järjest enam huvitunud oma muhu juurtest – esivanemate kultuuripärandist läbi käsitöö, tantsude, keele ja tavade.“ Eelmisel aastal sai Malli kaasabil näiteks teoks etendus „Sajanditagune Muhu pulm” mida ette valmistades tuli nö veimevaka tarbeks kududa näiteks kümneid muhu kindaid ja valmistada uhkeid pulmatutte. Sel aastal tuleb aga Mallil enda juhendatava rahvatantsu rühmaga koos tulevase tantsupeo jaoks uued Muhu rahvariideid valmistada. „Mul on nimekiri kõikidest käsitöö asjadest, mis mul vaja teha on ja võin öelda, et mind ootab ees palju tikkimist!“
Kas Malli võib ka viie aasta pärast Orissaare Konsumis kohata? „Ma pole allaandja tüüp, kui lähen uude valdkonda sisse, siis püüan anda endast parima. Mulle on alati meeldinud ka kliendina siin poes käia, sest töötajad on alati abivalmis ja lahked olnud ning nüüd on nii tore olla ise ka sellest osake. See pood on osa alevi identiteedist. Uus kogemus on olla osa sellisest suurest organisatsioonist nagu Coop seda on. Ütlen ausalt, et esimest korda tunnen, et mul on kindel seljatagune. Olen varasemalt alati pidanud ise hakkama saama ja selliseid tugevalt tuntavaid sotsiaalseid garantiisid pole kunagi olnud kui praegu, Coopis töötades. Nii et kui see on minu teha, siis olen vast ka viie aasta pärast Coopis ametis.“