Lõhe grillimine
Lõhe grillimine

Lõhe grillimine: valmista lihtsalt ja kiirelt hõrk roog

04.08.2022 Nipinurk

Nii argiõhtutesse kui pidulauale sobivate toitude tipus figureeriva lõhe grillimine on üks lihtsamaid ja kiiremaid toiduvalmistamise viise. Et saaksid ka ise järgmine kord sõpru võõrustades meeldejäävat maitseelamust pakkuda, jagame sulle mõnda nõuannet, mida grillkala tegemisel meeles pidada. 

Lõhe grillimine ehk vähem on rohkem 

Lõhefilee grillimine võib alustajale kokale tunduda veidi hirmutav. Keegi ei soovi väärt kala külaliste saabudes liiga kuivaks küpsetada või ülemaitsestada. Küll aga ei tasu väga muretseda, sest paari lihtsat näpunäidet järgides saad maitsva lõhe fooliumis, grillil kui ka ahjus. 

Laias laastus on grillitud lõhe tegemisel üks peamine nõuanne: vähem on rohkem. Kuna lõhe puhul on tegemist väärt kalaga ei tasu kala maitset liiga tugevalt peitma hakata ning eesmärk võiks olla pigem lõhe maitsvaid omadusi rõhutada. Seetõttu soovitavad kokad üldjuhul grill- või ahjukala teha pigem kergemate marinaadidega ning lõhe maitsestamine võiks jääda tagasihoidlikuks. Põhiroa kõrvale võiks pakkuda lisandeid, mis maitsenüansid esile tooks. 

Samuti kehtib “vähem on rohkem” mõttelaad ka kala ajalise küpsetamise kohta. Lõhe grillimise aeg tuleks samuti hoida piisavalt lühike, et kala ära ei kuivaks ning piisavalt pikk, et kala tekstuur mõnusalt pehmeks muutuks, et tulemuseks oleks maitsev ja mahlane lõhe. Lõhe grillimise temperatuur tuleks hoida keskmine. Lõhe küpsust on lihtne hinnata selle välimuse järgi - lõhe on küps kui kala värvus on muutunud kahvaturoosaks. Ajaliselt sõltub küpsetamise aeg konkreetsest küpsetamise viisist. Lõhe grillimine fooliumis nõuab küpsetamise ajaks umbes 10-15 minutit, sama aeg kulub ka BBQ kala ja ahjulõhe tegemiseks. 

Igale kokale oma kala küpsetamise viis

Lõhe grillimine pakub palju erinevaid võimalusi. Alustades ahjus küpsetamisest kuni lõkke ääres plangul soomlaste nimetusega “loimulohe” tegemiseni välja. Samuti on lõhe maitsetsamine valdkond, kus võimaluste rohkus on külluslik. Valikutest leiab omale meelepärase igaüks.

Kes soovib kala restil grillida, peab jälgima, et rest oleks puhas ja õlitatud. Vastasel juhul kleepub kala resti külge ja lauale ilmselt palju ei jõuagi. Parim hetk kala restile panna on kui söed on hallikad ning kala toatemperatuuril. Nagu eelpool mainitud, siis valmis grill-lõhe värvus on kahvaturoosa - see on märguanne, et kala tuleks tulelt eemaldada.

Kes soovib säilitada lõhe loomulikku mekki võiks kala maitsestamiseks vaid soola, pipart ja sidrunimahla kasutada ning seda alles siis, kui kala juba küps. See säilitab ja toob esile lõhe hõrgu maitse. 

Kes aga soovib kala enne küpsetamist näiteks marineerida, võib kasutada Coop kokkade lihtsat retsepti ning segada marinaadiks või, õli, mesi ja sojakaste ning hakitud küüslauguküüs. Marinaadis kala võiks külmikus seista umbes 30 minutit. Seejärel hoia 10-15 minutit lõhe grillil, 2-3 korda vahepeal marinaadiga pintseldada ning tulemuseks eriti hõrk roog.

Lõhe kvaliteet on oluline

Maitsva lõhe, aga üldiselt iga kalaroa eelduseks on kvaliteetne tooraine. Kalatooted võiksid olla võimalikult värskelt püütud. See on eriti oluline toore kala serveerimisel, aga ka selliste toiduvalmistamise viiside puhul nagu lõhefilee grillimine või ahjukala küpsetamine võiks eelistada pigem värsket kala. Seega tasuks otsida tootjaid, kes oma sortimendis panustavad värskele toorainele.

Leia lähim kauplus