Coopi noor suveabiline ütleb, et kaupluses on iga päev erinev

Coop Saaremaa suveabiline Markus Tenn

„Soovitan noortel kaubandusse tööle minna eelkõige sellepärast, et see on vaheldusrikas ja põnev!“ Oma esimesest töökogemusest kaubanduses ja suveabiliseks olemisest räägib äsja gümnaasiumi lõpetanud Markus Tenn (19), kes on alates 14. eluaastast igal suvel tee kaubandusse üles leidnud.

KUIDAS NOOR KAUBANDUSSE TÖÖLE JÕUAB?

Noored jõuavad kaubandusse tööle tihti erinevate noorteprogrammide kaudu, mille eesmärk on tutvustada, missugused ametid üleüldse olemas on. „Kõik sai tegelikult alguse juba 2018. aastal, kui ma läksin esimest korda Kuressaare õpilasmalevasse eesmärgiga natuke uue arvuti jaoks raha teenida. Infot õpilasmaleva kohta leidsin Facebookist ja kuna soovisin väga raha teenida, siis tegin otsuse kandideerida. Maleva kaudu sain tööle Kuressaare Coopi kauplusesse, kus mulle hakkas nii väga meeldima, et otsustasin järgmisel aastal ise Coopiga ühendust võtta. 2019. aastast olengi igal suvel erinevates Saaremaa Coopi kauplustes tööl käinud,“ jagab Markus meenutusi oma karjääri algusajast.

UUED TUTVUSED JA PALK PEALEKAUBA

Markus julgustab noori kaubanduse kui töövaldkonna peale mõtlema just sellepärast, et see on vaheldusrikas ja põnev. „Iga päev on erinev, iga päev tekib uusi olukordi ja väljakutseid, mis vajavad kiiresti lahendamist. Rutiini ei ole,“ on Markus veendunud. „Samuti olen töölt leidnud väga palju uusi inimesi, kellega on tore ka pärast tööpäeva lõppu midagi koos teha.“ Lisaks kogemustele ja uutele
tutvustele on veel midagi, mis Markusel näo naerule lööb – pangakonto jääk palgapäeval.

Töö kaubanduses on paindlik ja võimaldab noortel tegeleda oma hobidega. „Kuna töö käib graafiku alusel, siis olen kõik muud plaanid ja mõtted, mida suvel veel ette võtta tahan, töö kõrvalt kenasti teoks teinud. Mulle meeldib, et graafiku koostamisel proovitakse alati arvestada töötajate soovidega. Vabade päevade osas saan kaasa rääkida,“ selgitab ta.

UUED VÕIMALUSED IGAL AASTAL

Iseseisva elu alustamiseks annab töökogemus juurde enesekindlust ja teadmise, et alati saab hakkama.

„Esimestel aastatel oli minu peamiseks tööülesandeks kauba väljapanek. Iga aastaga pakuti aga aina rohkem uusi võimalusi. Kui sain täisealiseks, lisandus minu tööülesannete hulka ka nuti- ja tavakassas töötamine. Usun, et kõige rohkem on see töö minus kasvatanud vastutustunnet. Ma
pean hoolitsema selle eest, et kõik poodi tulnud inimesed oma ostud kiiresti ja mugavalt makstud saaksid ning lahkuksid hea tujuga. Kindlasti on töö arendanud ka suhtlemisoskust, sest kaubanduses töötamine on siiski tiimitöö.“

JULGUS ISE ÜHENDUST VÕTTA JA SOOVI AVALDADA

Siinkohal tasub meeles pidada vanarahva ütlust härjal sarvist haaramise kohta. Esmalt tuleb välja valida paar sellist ettevõtet,
millega süda ühes rütmis lööb, ja võtta ühendust. Tööandjale meeldib, kui noor ise initsiatiivi üles näitab, sest see peegeldab kandideerija julgust, pealehakkamist ja iseseisvust ning neid omadusi on kaubandustöötajal väga vaja.

„Kui on soov lepinguga tööle minna, siis on kõige targem kirjutada oma soovist ettevõtte personaliosakonda või üldmeilile. Üldiselt võetakse ikka kiiresti ühendust ja leitakse õige roll, sest suvel on abilisi alati vaja. Minule vastati väga kiiresti ja töölegi sain just siis, kui soovisin,“ räägib Markus oma esimesest kogemusest.

Artikkel refereeritud Coopi omatöötaja ajakirjast Coop Teataja 2023 suvenumbrist.

Veel karjäärilugusid