Ostujõud taastub: neljaliikmelise pere nädala toidukorv maksab 76 eurot

Ostujõud taastub: neljaliikmelise pere nädala toidukorv maksab 76 eurot

07.03.2024 Кампания

Coopi poeketi neljaliikmelise pere nädalane toidukogus maksis märtsi algul kogutud andmeil 76 eurot, olles võrreldes eelmise aasta sama ajaga ligi 10 eurot soodsam – täpselt aasta tagasi märtsis maksis neljaliikmelise pere ostukorv 85,58 eurot. Üle pika aja on palga kasv ületanud toiduhinna kasvu.

Võrreldes eelmise kuuga püsis pere nädala ostukorvi maksumus muutumatuna. Toiduhinnad saavutasid tipu möödunud aasta juulis, kui pere nädalane ostukorv maksis isegi üle 86,5 euro. „Toidukorvi odavnemisse on suuremalt panustanud liha ja piima hinnad, kuid ka näiteks mitmed põhilised köögi- ja puuviljad,“ märkis Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist.

Toiduhinnad alustasid kiiret tõusu kaks aastat tagasi, mida mõjutas eelkõige energiahindade kiire kasv ning Venemaa täiemahuline kallaletung Ukrainale. “Ligi kaks aastat on toiduhinnad kasvanud palgast kiiremini, kuid täna avaldatud Statistikaameti palgaandmetest näeme, et novembris on esmakordselt palga kasv ületanud toiduhinna kasvu,” ütles Rist (vt joonis 1).

“Loomulikult peame arvestama ka kõigi teiste igapäevaste kulude kasvuga, aga kui vaadata pelgalt mediaanpalga ja toiduhindade kasvu alates 2022. aasta jaanuarist, siis keskmise palga eest saab täna sama palju või veidi rohkemgi süüa, kui seda sai enne Ukraina sõja algust,” lisas Rist (vt joonis 2). Tema sõnul võib positiivseid arenguid oodata ka selle aasta esimesest kvartalist, kuna toiduhinnad on stabiliseerunud ning palgad jätkavad kõigi eelduste kohaselt tasapisi kasvamist.

Ostujõud taastub: neljaliikmelise pere nädala toidukorv maksab 76 eurot

Pere ostukorv odavneb

Coop arvutab oma keti pere ostukorvi hinda vastavalt Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud neljaliikmelise pere ostukorvi sisule ja kogustele. Valik hõlmab kõiki põhitooteid kartulist-kapsast piima, leiva, munade, lihatoodete ja magustoiduni. Võrdluses ei ole kasutatud iga kategooria kõige odavamat toodet vaid toite, mida inimesed Coopi näitel vastavas kategoorias ka päriselt kõige rohkem poest ostavad. Hinnavõrdlus viidi läbi märtsi algul kõikides suuremates jaekettides.

Ostujõud taastub: neljaliikmelise pere nädala toidukorv maksab 76 eurot

Coopi Pere Ostukorvi Indeks

Kvartaalselt avaldatava Coopi Pere Ostukorvi Indeksi (C-POI) arvutamisel võrreldakse Eesti mediaanpalga ja Coopi pere ostukorvi maksumuse suhet sama suhtearvuga jaanuaris 2022. aastal. Kui indeks on üle nulli, siis on inimeste ostujõud toiduainete suhtes kasvanud võrreldes 2022. aasta jaanuariga. Coopi Pere Ostukorvi Indeksit väljendatakse protsendina, mis näitab, mitu protsenti on Eesti tarbijate ostujõud suurem või väiksem indeksi nullpunktist. Näiteks novembris 2022. aastal oli Coopi Pere Ostukorvi Indeks langenud -10%, mis tähendab, et Eesti tarbijad said oma sissetulekuga osta ligi 10% vähem toidukaupu kui enne Ukraina sõja algust. Sel aastal on näha ostujõu taastumist, mis tähendab, et keskmine Eesti pere saab trendi jätkumisel osta oma palga eest sama palju toidukaupa kui 2022. aasta jaanuaris.

Coop on Eesti suurim ja vanim toidu- ja esmatarbekaupade kett, mis koosneb 18 kohalikust tarbijaühistust. Coopile kuulub 320 kauplust ehk ehk ligi pooled Eesti toidupoed. 2022. aastal oli Coopi kaupluste netokäive kokku 806 miljoni euro, millega on 23,6 protsendiga turuliider. Coopis töötab üle 6000 inimese ning organisatsioon on tunnistatud viis aastat järjest parimaks tööandjaks kaubanduse valdkonnas.