Soodsaim pere ostukorv

Värske hinnavõrdlus kinnitab, et Eesti inimeste armastatuimad tooted on soodsaimad just Coopis.

Coop arvutab oma keti pere ostukorvi hinda vastavalt Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud neljaliikmelise pere ostukorvi sisule ja kogustele. Valik hõlmab kõiki põhitooteid kartulist-kapsast piima, leiva, munade, lihatoodete ja magustoiduni. Võrdluses ei ole kasutatud iga kategooria kõige odavamat toodet vaid toite, mida inimesed Coopi näitel vastavas kategoorias ka päriselt kõige rohkem poest ostavad. Hinnavõrdlus viidi läbi märtsi algul kõikides suuremates jaekettides. 

Coop hakkas alates 2023. aasta novembrist avaldama kvartaalset jaekaubanduse kommentaari koos Coopi pere ostukorvi indeksiga (C-POI), milles analüüsitakse inimeste sissetulekut ja ostukorvi maksumust ning heidetakse pilk tarbija ostukäitumisele.

Coopi Pere Ostukorvi Indeks (C-POI)

Ava kõik

Coopi Pere Ostukorvi Indeks (C-POI) näitab Eesti inimeste suhtelist ostujõudu toidukaupade jaekaubanduses. Mõistagi ei väljenda see terviklikku ostujõu muutust, mistõttu soovitame seda vaadelda lisanäitajana, mis puudutab Eesti inimeste hakkama saamist. Coop on arvutanud keskmise Eesti pere iganädalase toidukoguse maksumuse muutust juba aastaid, valides Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt koostatud nädalasse ostukorvi* arvutamisse Eesti tarbija poolt hästi vastuvõetud brändid. Üle 70% ostukorvi valitud toodetest on toodetud Eestis.

* Eesti Konjunktuuriinstituut on aastaid uurinud neljaliikmelise perekonna toidutarbimisharjumusi ja koguseid, millele tuginedes viime ka meie korra kuus läbi põhjaliku hinnavõrdluse, milles eelistame klientide lemmikuteks saanud eestimaiseid tooteid. 

2022. aasta esimesel poolaastal kasvasid energiahindade kiire tõusu taustal ka paljude Eesti inimeste palgad, ent kiire palgatõus (graafikul kollane) pidurdus kolmandas kvartalis. Samal ajal kogus hoogu toiduainete hinnatõus (graafikul sinine), mis esimest korda stabiliseerus aasta tagasi novembris ning on kõikunud viimase aasta jooksul üles-alla.

Neljaliikmelise pere ostukorvi maksumuse ja Eesti mediaanpalga kasvu võrdlus, aprill 2024

 

Joonis 1: Neljaliikmelise pere ostukorvi maksumuse ja Eesti mediaanpalga kasvu võrdlus

Kvartaalselt avaldatava Coopi Pere Ostukorvi Indeksi (C-POI) arvutamisel võrreldakse Eesti mediaanpalga ja Coopi pere ostukorvi maksumuse suhet sama suhtearvuga jaanuaris 2022. aastal. Kui indeks on üle nulli, siis on inimeste ostujõud toiduainete suhtes kasvanud võrreldes 2022. aasta jaanuariga.

Coopi Pere Ostukorvi Indeksi (Joonis 2) arvutamiseks valisime nullpunktiks 2022. aasta jaanuari, sest veebruaris algas viimasel ajal Eesti majanduselu enim mõjutanud kriis ehk Venemaa poolt alustatud täiemahuline sõda Ukrainas. C-POI arvutamisel võrreldakse Eesti mediaanpalga ja Coopi pere ostukorvi maksumuse suhet sama suhtearvuga jaanuaris 2022. aastal. Kui indeks on üle nulli, siis on inimeste ostujõud toiduainete suhtes kasvanud võrrelduna 2022. aasta jaanuariga. 

Coopi Pere Ostukorvi Indeksit väljendatakse protsendina, mis näitab, mitu protsenti on Eesti tarbijate ostujõud suurem või väiksem indeksi nullpunktist. Näiteks novembris 2022. aastal oli Coopi Pere Ostukorvi Indeks langenud -10%, mis tähendab, et Eesti tarbijad said oma sissetulekuga osta ligi 10% vähem toidukaupu kui enne Ukraina sõja algust. Sel aastal on näha ostujõu taastumist, mis tähendab, et keskmine Eesti pere saab trendi jätkumisel osta oma palga eest sama palju toidukaupa kui 2022. aasta jaanuaris.

C-POI näitab, kui palju saab keskmise palga eest aprillis 2024 poest süüa osta võrreldes 2022. aasta jaanuariga.

 

Joonis 2: C-POI näitab, kui palju saab keskmise palga eest poest süüa osta võrreldes 2022. aasta jaanuariga

Coopi poeketi neljaliikmelise pere nädalane toidukogus maksab aprillis kogutud andmeil 75,35 eurot, viimati oli toidukorvi maksumus nii madal 2022. aasta augustis.

„Toiduhinnad saavutasid tipu möödunud aasta juulis, kui pere nädalane ostukorv maksis lausa üle 86,5 euro. Sel aastal on hinnad õnneks tublisti langenud ja ka stabiliseerunud – märtsis maksis ostukorv 76 eurot,“ kommenteeris Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist (vt joonis 1).

Risti sõnul sõidavad kaubalaevad Lähis-Ida konfliktide tõttu ümber Aafrika, mis tähendab eeskätt imporditavate kestvuskaupade pikemat tarnet. “Kodumaise toidu hinda see nii palju ei mõjuta, aga kui konflikti tõttu peaksid kallinema energiahinnad, siis jõuab mõju osaliselt ka siia. Praegu sellist arengut õnneks veel ei näe,” ütles ta.

Samas sõltuvad hinnad väga palju näiteks ilmastikust. “Apelsinimahla sisseostuhinnad on eelmise aasta uputuste ja põudade tulemusel lausa kahekordistunud,” kirjeldas Rist. “Samas soosis eelmine aasta näiteks kohvi, tänu millele on hind langenud kolmandiku võrra.”

Põhjanaabri Soome otsus tõsta käibemaks 25,5 protsendini meid otseselt ei mõjuta, sest toidukaubale jääb seal üldiselt kehtima 14-protsendine käibemaksumäär. Seega otsustas Soome oma toidukaupa soodustada, mis Eestis on jätkuvalt kõrgemalt maksustatud, kui paljudes teistes Euroopa Liidu riikides.

“Loomulikult peame arvestama ka kõigi teiste igapäevaste kulude kasvuga, aga kui vaadata pelgalt mediaanpalga ja toiduhindade kasvu alates 2022. aasta jaanuarist, siis keskmise palga eest saab täna sama palju või veidi rohkemgi süüa, kui seda sai enne Ukraina sõja algust,” lisas Rist (vt joonis 2). Tema sõnul võib positiivseid arenguid oodata ka selle aasta esimesest kvartalist, kuna toiduhinnad on stabiliseerunud ning palgad jätkavad kõigi eelduste kohaselt tasapisi kasvamist.

Soodsaim pere ostukorv '