Maarja Ambos – noorukesest suveabilisest kaupluse juhatajaks

Maarja Ambos – Coopis Raadimõisa Konsumi juhataja

Särasilmsel Maarjal täitub tänavu Coop Tartus 14 aastat. Selle ajaga on naine karjääriredelil aste astme haaval aina kõrgemale roninud. Klienditeenindajast vahetusevanemaks. Vahetusevanemast müügijuhiks. Kuigi jõudmine praegusele, kaupluse juhataja astmele tuli Maarjale endalegi suure üllatusena, ennustas üks tema lähedastest sellist asjade käiku juba siis, kui pealehakkaja tüdruk veel suvi suve järel riiulite vahel ringi sibas.

Aasta oli siis 2008. Maarja oli 17-aastane koolitüdruk, kes nagu paljud teised tema eakaaslased, soovis suvevaheaega kasulikult veeta ja endale taskuraha teenida. Nii paluski ta ükspäev ema julgestuseks käekõrvale, et minna ja küsida kodupoest, ega nad ehk noorele tragile neiule kasulikku rakendust leia. Selgus, et Maarja abikäsi oli kauplusse igati teretulnud ja juba loetud nädalate pärast võiski näha tüdrukut poeriiulite vahel askeldamas. Kauba väljapanija ametikoht passis noorele koolitüdrukule nagu valatult. Ühest suvest sai ruttu kaks ja suveabilisest peagi aastaringne klienditeenindaja, kes jagas meisterlikult oma aega kooli ja töö vahel.

"Ma ei löö risti ette, kui pean minema kassasse appi teenindama, letti lõunasööki müüma, ajakirjanikule intervjuud andma."

Oma tööd tegi Maarja juba toona suure pühendumusega, mis ei jäänud märkamatuks ka tema lähedastele. Iseäranis eredalt on Maarjal meeles ühe oma tuttava innustav lause „Maarja, Konsumi juhatajana sa veel lõpetad.” Sõnad, mis toona võtsid neiut ainult muigama, aga mis tagantjärele paistavad justkui prohvetlikud. „Olin ju veel nii noor ega teadnud üldse, kes minust tulevikus saada võiks.”

„Appi! Mina?”

Nõndapea, kui neiu sai 18, tegi ta tutvust kassasüsteemidega. Endale omaselt meeldis talle käed külge panna aga kõikjal, kus tarvis. Niisiis kui vaja, asendas aeg-ajalt vahetusevanemat, kui vaja, vahetusevanemana kaupluse juhatajatki. Kuniks 2016. aastal saigi temast ametlikult vahetusevanem. Positsioon, mis sobis südikale neiule lausa nii hästi, et juba paar aastat hiljem, 2018. aastal edutati ta müügijuhiks.

Veel samal aastal sündis Maarjale pisike tütar Adeele Loviisa, mis viis ta mõneks ajaks pidama teist, sugugi mitte vähem tähtsat ametit – emaametit. Elu kulges mõnda aega pisut kodusemas rütmis. Seda kõike ühe päevani 2020. aastal, kui Maarja sai ootamatult kõne personalispetsialistilt palvega kontorist läbi astuda. „Ma ei osanud väga aimata, mis nüüd saama hakkab, kuna olin ju lapsega kodus,” meenutab Maarja, ootusärevus hinges, kontorisse minemist. Pakkumine, mis seal lauale pandi, oli magus, aga tõele au andes ka üksjagu hirmutav – uue kaupluse Raadimõisa Konsumi juhataja.

„Appi! Mina? Kas ma saan hakkama? Kuidas?” meenutab Maarja esimesi teda vallanud segaseid tundeid. Kahtlusepilved aitasid hajutada lähedased. Samuti tegi sisseelamise uuele ametikohale hulga lihtsamaks ettevõtte perekonnasõbralik poliitika, sh vastutulelikkus paindliku tööaja osas, et oleks võimalik väikse lapse kõrvalt taas tööd alustada. „Kuna mul oli vaja enne oma poe avamist veel natuke teise kaupluse juhataja kõrval õppida, aga paralleelselt ka last hoiuga harjutada, sain esialgu ise oma aega sättida ja niiviisi olukorraga kohaneda,” on Maarja tänulik.

Ei löö risti ette ühegi väljakutse ees

Oma töö juures naudib Maarja enim vaheldust – ükski päev ei ole samasugune nagu eelmine. „Mida väiksem pood, seda rohkem peab iga meeskonnaliige pingutama, et pood toimiks,” arvab naine, et kasuks tuleb, kui inimesed on võimalikult universaalsed, kes ei jää hätta ka aladel, mis enda igapäevastest kohustustest väljaspool. Kas siin mitte ei tunne me ära ka mineviku-Maarjat ennast? Selgub, et mitte ainult mineviku-Maarjat, vaid täpselt samat masti on ka oleviku-Maarja. „Jah, mulle jätkuvalt meeldib inimestega suhelda. Sellepärast ei löö ma risti ette, kui pean minema kassasse appi teenindama, letti lõunasööki müüma, ajakirjanikule intervjuud andma või kasvõi kogukondliku kiluvõilevavõistluse žürii liikmeks. See ei ole minu jaoks mingi probleem ja vahelduse mõttes pigem naudin seda.” 

Kuigi Maarja jääb enesele kiidulaulu laulmisega üpris tagasihoidlikuks, saame siiski ridade vahelt kinnitust, et naine sobib oma ametisse nagu valatult. Nii juhtub, kui empaatilisuse poolest silma hakkav naine nimetab ühe hea juhataja tunnusena just empaatiavõimet. „Ma arvan, et see on väga oluline omadus. Hea juhataja peab olema kindlameelne, aga suutma mõista ka oma töötajaid. Tuleb osata kolleege motiveerida, näha oma töötaja potentsiaali ja suunata teda seda edasi kasutama.”

Kuhu siit ise edasi? Kus näeb innukas karjääriredelil ronija end kümne aasta pärast? „Kümme aastat tagasi ei osanud ma arvatagi, et jõuan siia, kus praegu olen, nii et jään huviga ootama ning ei jäta unarusse ka õpinguid,” usub Maarja, et küllap on elul tagataskus veel mõni üllatus varuks, aga eks iga asi omal ajal.

Artikkel ilmus Coop Teatajas 2022 talvel „Asendamatu“ rubriigis. 

Meie asendamatute töötajate hulka mahub veel inimesi

Ka sinul on võimalus kampa lüüa ja panna alus oma edukale karjäärile nii nagu seda tegi Maarja 14 aastat tagasi. Kauplustesse otsime asendamatuid inimesi ikka igal pool üle terve Eestimaa. Omale sobiva ameti ja asukoha saad valida siit:

Asendamatud inimesed on olemas - nad töötavad Coopis!

Paljude Eesti piirkondade jaoks on Coopi kauplused täiesti asendamatud. Sama asendamatud on meie jaoks meie töötajad. Tule ja teeme koos tööd, millel on mõte! 

Veel karjäärilugusid