Kriisivaru
Kriisivaru

Piisav kriisivaru loob hingerahu

02.03.2022 Nipinurk

Juba vanad eestlased teadsid öelda, et ettekartmine on parem kui takkakahetsemine. Tänasel päeval sobib sama mõttelaadi rakendada ka kriisivaru hankimisel - kui oled heal ajal toiduvaru kokku kogunud, pole raskematel aegadel muretsemiseks põhjust. Coopiga läheb kriisiks valmistumine lihtsalt.

Kuidas kriisivaru planeerida? 

Kriisivaru planeerides on oluline läbi mõelda, millised varusid ja vahendeid su pere vajab, et ühe nädala jooksul edukalt iseseisvalt hakkama saama. Naiskodukaitse soovitab koju varuda vähemalt ühe nädala toiduvaru ning kindlasti ka joogivett arvestusega kaks liitrit inimese kohta päevas. 

Kriisi toiduvaru planeerides on oluline silmas pidada kõikide pereliikmete vajadusi, seal hulgas allergiaid, toidutalumatusi ning väikelaste eritoitusid. Kriisipakk peaks sisaldama mitmekülgseid roogasid, mis sisaldavad piisavas koguses valkusid, süsivesikuid, rasvu ning kiudaineid. Hästi valitud kriisitoit on pikalt säiliv ning samuti on oluline, et see ei vajaks eraldi valmistamist. Kriisipakid võiksid sisaldada näiteks konserve, kuivikuid, küpsiseid jms. 

Keskmise pere hästi planeeritud kriisipakk sisaldab nii konserve, pakisuppe, helbeid kui ka valmis makaroni- või köögiviljaroogasid lihaga, mida oleks lihtne valmistada ja mis ei vajaks eraldi kuumutamist. Samuti võiks kriisiabi pakk endas peita piisavalt süsivesikuid: selleks sobivad hästi konserveeritud ja kuivatatud puuviljad, mesi ning halvaa. 

Pere kriisivarud

Toiduvaru planeerides tasub teada, et igale inimesele peab kriisiolukorras energiat jätkuma umbes 1900 kcal ööpäevas ning lastele 1000 kcal. Kogu pere vajadusi arvesse võttes võiks sisaldada nii nädala kriisitoit kui ka majapidamis- ja tualettpaberivaru.

Öeldakse, et keerulisteks olukordadeks ei saa kunagi liiga valmis olla. Seetõttu tasub ka kriisiolukorraks valmistuda pigem varem kui hiljem. Piisav kriisivaru loob meelerahu ning kindluse, et raske olukorra saabudes on pere jaoks kõik vajalik tagatud.

 

Leia lähim kauplus