Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist
Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist

Pere nädala toidukorv on maikuu andmeil 79 eurot

21.05.2024 Кампания

Coopi poeketi neljaliikmelise pere nädalane toidukogus maksab mais kogutud andmeil 79,08 eurot, mis on võrreldes aastataguse ajaga kuus eurot soodsam.

Coop Eesti ostudirektori Oliver Risti sõnul on toiduhinnad 2024. aastal stabiliseerunud, ent aprilliga võrreldes on maikuus ühe olulise muutujana sisse tulnud värsked juurviljad. „Eelmise hooaja üle talve säilitatud juurviljad on hakanud asenduma uute värskete saadustega, mis mõjutab nii nende kättesaadavust kui ka sisseostuhinda,“ ütles Rist. Nii on aprilliga võrreldes kõige enam muutunud ostukorvis kartuli hind, mille kilo maksab täna 1,29 eurot.

Toidukaubandus on mais üle minemas suvisele hooajale, mis lisaks jäätiste, karastusjookide ja grill-lihade osakaalu kasvule toob endaga kaasa ka kodumaiste puu- ja juurviljade mahu kasvu. „Suvi on kindlasti aeg, kus kutsume kõiki üles hooajalisi kodumaised saadusi eelistama, sest see on lihtsaim viis kodumaise toidutootmise aitamiseks,“ ütles Rist.

Rist lisas, et aprilli iseloomustas kogu toidusektoris üleüldine käibelangus mitme protsendi võrra, kus võib tuua otsese seose välistemperatuuriga. “Näiteks oli eelmisel aastal aprill soe ja inimesed tegid rohkem väljasõite ja väliüritusi, tänavuse jahedama aprilliga aga vähem,” rääkis ta. „Samas maikuu soojad ilmad on inimesed taas liikuma pannud ning me näeme klientide aktiivsuse kasvu,“ lisas Rist.

“Kui viimase aasta jooksul on kohvi hind kliendi jaoks olnud tavapärasest madalam, siis kohvioa maailmaturuhind on juba mõnda aega liikunud teistpidises suunas ning suure tõenäosusega jõuab see lähikuudel ka kohvi lõpphinda,“ ütles Rist, kelle sõnul on esimesed maaletoojad hakanud hinnamuutust juba indikeerima.

Coop arvutab oma keti pere ostukorvi hinda vastavalt Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud neljaliikmelise pere ostukorvi sisule ja kogustele. Valik hõlmab kõiki põhitooteid kartulist-kapsast piima, leiva, munade, lihatoodete ja magustoiduni. Võrdluses ei ole kasutatud iga kategooria kõige odavamat toodet vaid toite, mida inimesed Coopi näitel vastavas kategoorias ka päriselt kõige rohkem poest ostavad. Metoodika ja tulemuste kohta on võimalik täpsemalt lugeda siit.

Coop on Eesti suurim ja vanim toidu- ja esmatarbekaupade kett, mis koosneb 18 kohalikust tarbijaühistust. Coopile kuulub 319 kauplust ehk ligi pooled Eesti toidupoed. 2023. aastal oli Coopi kaupluste netokäive kokku 863 miljonit eurot, millega oli 23,5 protsendiga turuliider.

Coop Eestil on üks suurima liikmete arvuga püsikliendiprogramm. 2023. aasta lõpus oli kehtivaid Coopi kliendikaarte Säästukaart ja Säästukaart Pluss kasutuses suurusjärgus 700 000. Eelmisel aastal kasvas püsikliendiks registreeritud ja tehinguid teinud leibkondade arv 3% võrra ehk 420 000 leibkonnani. Ühistulise organisatsioonina ei maksa Coopi tarbijaühistud dividende, vaid investeerivad kogu kasumi tagasi kaubandusvõrgu arendamisse ja kogukondliku tähtsusega ettevõtmiste toetamisse Eestis.