Sotsiaalmeedias levivad pettused Coopi nimel

Kuidas kaitsta end pettuste eest sotsiaalmeedias

28.07.2022 Кампания

Sulid kasutavad erinevaid võimalusi, et inimestelt raha välja petta. Kõige rohkem on inimesed kokku puutunud e-kirja teel laekuvate või sotsiaalmeedias levivate pettustega, milles antakse teada ootamatust pärandusest, auhinna- või lotovõidust. Veidi harvem võtab kelm telefoni või sõnumi teel ühendust ja palub mõnele internetileheküljele isikuandmeid sisestada. Petturite peamiseks eesmärgiks on inimeste kasutajanimede, paroolide, pangaandmete teada saamine, raha väljapetmine või meelitamine tasuliste teenustega liituma. Tihti laekuvad kõned või sõnumid pettuses kasutatava ettevõtte telefoninumbriga sarnaselt numbrilt, et jätta mulje nagu oleks tegu näiteks Coop Loto võiduga. Ka sotsiaalmeedias levivate pettuste puhul kasutab kelm ettevõttega sarnast või samasugust nimega kasutajanime. 

Kuidas tunda ära libakonto?

 • Viimase aasta jooksul on loodud hulk Coopiga sarnaseid Facebooki lehekülgi, mis kasutavad kas sama või sarnast nime. Näiteks: Coop_Eesti, coop Estonia, Coop esti jne. Coopi nimel levivatest pettustest sotsiaalmeedias saad lugeda siit
 • Lisaks Coop Eesti nimel levivatele pettustele on liikvel ka Coopi ühistute nimelised libakontod ja libapostitused, mis lubavad välja loosida auhindu. 
 • Libakonto kasutajanimi on kirjutatud teise šrifti või fondiga, kuid on ka libakontosid, mille nimi on kirjutatud kasutades õiget Facebooki kirjastiili. 
 • Petulehe saab ära tunda selle järgi, kui see on loodud alles hiljuti ja sellel on väga vähe jälgijaid. Coop Eesti Facebooki lehekülg on loodud üle kuue aasta tagasi ja sellel on üle 40 000 jälgija. Libakonto jälgijate hulk jääb tihti vahemikku 0-200. 

Näiteid pettustest

 • Petlikud loosimängud sotsiaalmeedias võivad sisaldada pilti erinevatest numbrikombinatsioonidest, milles palutakse ära arvata mõni muu number kui pildil näidatud (näiteks 555). Seejärel saadetakse kommenteerijatele sõnum, milles võidu kätte saamiseks ja isiku tuvastamiseks küsitakse inimese internetipanga kasutajatunnust või PIN-koode või palutakse sisestada isikuandmed (näiteks isikukood) mõnele veebilehele, mis ei ole seotud www.coop.ee lehega.
 • Libakonto kasutab tihti õige Coop Eesti Facebooki konto postitusi ja pilte, et luua mulje justkui oleks tegu õige Coop Eesti Facebooki kontoga. Libakonto postituses kasutatakse üks-ühele õige Coop Eesti konto postituste sõnastusi ja üleskutseid vastama postituse kommentaarides mõnele küsimusele. Ka sellisel juhul vastatakse postituse kommentaaridele ja antakse teada valevõidust, mille järel palutakse võtta libakontoga ühendust. 
 • Teise levinuma skeemi järgi vastab libakonto õige Coop Eesti Facebooki postituse kommentaarides olevate inimeste kommentaaridele, teavitab valevõidust ja palub väidetaval võitjal ühendust võtta. 
Coopi nimel levivad pettused sotsiaalmeedias

Näited pettustest

Kuidas kaitsta end pettuste eest? 

Enamik inimesi kasutab sama sisselogimise infot mitmes erinevas keskkonnas, kaasa arvatud pankades. Seetõttu on äärmiselt oluline kontrollida, millist infot me oma sotsiaalmeedias avalikkusega jagame. 

Petuskeemide ohvriks langemise vältimiseks tuleb olla äärmiselt tähelepanelik kirjade või linkide suhtes, mis jõuavad inimeseni näiteks Facebooki sõnumite ja postituste kommentaaride kaudu. Tihti palutakse klikkida mõnel kahtlase nimega lingil, kuhu jätta oma andmed. 
Näiteks kasutajale kuvatakse coop.ee linki, kuid selle all on peidus hoopis midagi sellist: https://owa-coop-ee.corp internal.co/id_dfsgGd435dfghd 43g357723fdsg/0f97e62fb82145e3?l=9 Selline lingi kuju peab tekitama kahtlust. 

Pea meeles! Kui ei tea, siis küsi ja kui ei ole kelleltki küsida, siis ära ava ega vajuta, vaid kustuta ära. Kui ongi tegemist olulise infoga, siis saab alati hiljem üle helistada ja asja täpsustada. Väga tähtis on, et räägiksime ohtudest oma lähedastele, et ka nemad ohtudest teadlikud oleksid ja internetis toimetades tähelepanelikult oma andmeid kaitseksid. 

 • Ära klõpsa lingil, mille leiad kahtlusi äratavast e-kirjast, sõnumist, Facebooki postituse kommentaarist. 
 • Kui tunned, et tegu võib olla pettusega, siis katkesta kõne. Pärast kõne katkestamist helista oma kodupanga infotelefonil, et küsida üle, kas nemad helistasid. 
 • Ära jaga oma andmeid (isikukood, panga kasutajatunnus ja PIN-koodid, sotsialameedia kontode sisselogimisandmed), kui neid küsitakse. 
 • Raporteeri Facebookile pettusest! Kutsume kõiki üles pettuse kahtlusega lehekülgedest Facebookile raporteerima. Seda saab lihtsasti teha postituse üleval paremas nurgas asuva kolme punkti peale vajutades.
 • Ära jaga ega kommenteeri pettusega seotud postitust, kuna see annab pettusele ainult hoogu juurde. 

Mida teha, kui oled langenud pettuse ohvriks?

Tänapäeval on selliste skeemide sihtgrupiks igas vanuses inimesed. Petuskeemid toimivad hästi, sest need täiustuvad kiiresti, muutuvad ajas ainult paremaks ja raskemini tuvastatavaks. 

Kui juhtunud on halvim ja oled petturiga jaganud oma isikuandmeid, siis soovitame kohe pangakaardi sulgeda ja võtta ühendust oma kodupangaga, et olla kindel, et sinu pangakontol olev raha alles oleks. Lisaks soovitame võtta ühendust politseiga. 

Kuidas saan kindel olla, et olen päriselt ka auhinna võitnud? 

Siinkohal on paslik meelde tuletada, et kõik Coop Loto auhindade võitjate nimed avalikustatakse veebilehel www.coop.ee/cooploto ja iga võitjaga võetakse eraldi ühendust. Coop Loto auhindade kätte saamiseks ei paluta mitte kunagi sisestada isiklikke andmeid mõnele veebilehele, sest meie klientide andmed on juba kliendiprogrammiga liitudes meie süsteemides olemas. Küll aga uurib võidust teavitav Coopi töötaja, kuidas soovib võitja oma auhinda kätte saada ja millisele aadressile auhind saata.