Ehitades tulevikku

05.01.2018 Uudised

Hiljuti sattusin ühes vestlus ringis arutlema selle üle, milleks üldse on kaubandust vaja, mida see inimestele annab ja mis on kaubanduse põhiline väärtus. Kas inimene läheb poodi pelgalt piima, makarone ja apelsine ostma või midagi enamat – tegema ettevalmistusi mõnusa maitsva pastaroa valmistamiseks ja hommikukohvi nautimiseks?

Usun, et kaubandus ei ole lihtsalt kauba vahendamine tootjalt kliendile, vaid võimaluste loomine, et inimesed saaksid elada just sellist elu, nagu nad soovivad – süüa sellist toitu, mis neile maitseb, osta kaupa just siis, kui see neile sobib, ja teha seda moel, kuidas see neile kõige rohkem meeldib. Aga see pole sugugi kõik. Kaubandus puudutab peaaegu kõiki meie elu aspekte – see võimaldab meil tähistada tähtpäevi, aitab hoida meid tervematena, see paneb liikuma meie autod, aitab saata ja vastu võtta pakke ning nüüdsest teostada ka oma igapäevaseid rahaasju. Kaubandus võimaldab igaühele meist just sellist elustiili, nagu enda jaoks sobilikumaks peame.

Coopis töötame iga päev selle nimel, et kõik see oleks kättesaadav mitte ainult suuremates linnades, vaid ka väiksemates külades. Täna on meil töös lahendused, mis peaksid juba lähiaastatel väikese metsaküla inimestele võimaldama täpselt sama toodete valikut ja samu hindasid nagu suurlinna elanikele. Me arendame oma kauplusi, et nende külastamine oleks võimalikult lihtne ja mõnus kogemus, me arendame oma e-kanaleid, et tooteid saaks valida ja tellida ka kodust lahkumata, ja me arendame oma logistikat, et toidukaupu saaks peagi tellida koju või pakiautomaati üle kogu Eesti.

See kõik tundub täna veel pisut ulmeline, kuid juba 10-15 aasta pärast ei oska me enam väga hästi meenutada, kuidas võis olla elu enne neid muutusi. Nii nagu me praegu päris hästi ei mäleta, kui piiratud oli toodete valik enne esimese Eesti hüpermarketi käivitamist ETK poolt. Või kuidas juba täna ei suuda nutipultidega ostlejad ära imestada, kuidas oli võimalik enne Nutikassade loomist tipptunni ajal kauplustes hakkama saada, järjekordades seista, kaupa mitu korda korvi-lindile-kotti ümber tõsta, selle asemel, et peale piiksutamist need otse ostukotti panna ja enne koju jõudmist rohkem mitte puutuda.

Selliseid näiteid, kuidas kaubandus meie igapäevast elu vähehaaval aina mugavamaks muudab, on väga-väga palju. Coop on läbi oma 115aastase ajaloo olnud teerajaja kõiges selles, mida täna kaubanduses loomulikuks peetakse. Oleme innovatsiooniliidrid ka täna ja loome pidevalt uusi võimalusi, et kõik meie inimesed saaksid viljeleda just sellist elustiili, nagu keegi tahab. Aga kõigist nendest väikestest valikutest, mida teie – meie kliendid – iga päev teete, sõltub see, milline on kaubandus 10, 20 ja ka 50 aasta pärast. Niimoodi ehitamegi me kõik tulevikku. Ühiselt. 

Jaanus Vihand
Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees