Soodsaim pere ostukorv

Värske hinnavõrdlus kinnitab, et Eesti inimeste armastatuimad tooted on soodsaimad just Coopis.

Coop arvutab oma keti pere ostukorvi hinda vastavalt Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud neljaliikmelise pere ostukorvi sisule ja kogustele. Valik hõlmab kõiki põhitooteid kartulist-kapsast piima, leiva, munade, lihatoodete ja magustoiduni. Võrdluses ei ole kasutatud iga kategooria kõige odavamat toodet vaid toite, mida inimesed Coopi näitel vastavas kategoorias ka päriselt kõige rohkem poest ostavad. Hinnavõrdlus viidi läbi märtsi algul kõikides suuremates jaekettides. 

Coop hakkas alates 2023. aasta novembrist avaldama kvartaalset jaekaubanduse kommentaari koos Coopi pere ostukorvi indeksiga (C-POI), milles analüüsitakse inimeste sissetulekut ja ostukorvi maksumust ning heidetakse pilk tarbija ostukäitumisele.

Coopi Pere Ostukorvi Indeks (C-POI)

Ava kõik

Coopi Pere Ostukorvi Indeks (C-POI) näitab Eesti inimeste suhtelist ostujõudu toidukaupade jaekaubanduses. Mõistagi ei väljenda see terviklikku ostujõu muutust, mistõttu soovitame seda vaadelda lisanäitajana, mis puudutab Eesti inimeste hakkama saamist. Coop on arvutanud keskmise Eesti pere iganädalase toidukoguse maksumuse muutust juba aastaid, valides Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt koostatud nädalasse ostukorvi* arvutamisse Eesti tarbija poolt hästi vastuvõetud brändid. Üle 70% ostukorvi valitud toodetest on toodetud Eestis.

* Eesti Konjunktuuriinstituut on aastaid uurinud neljaliikmelise perekonna toidutarbimisharjumusi ja koguseid, millele tuginedes viime ka meie korra kuus läbi põhjaliku hinnavõrdluse, milles eelistame klientide lemmikuteks saanud eestimaiseid tooteid. 

2022. aasta esimesel poolaastal kasvasid energiahindade kiire tõusu taustal ka paljude Eesti inimeste palgad, ent kiire palgatõus (graafikul kollane) pidurdus kolmandas kvartalis. Samal ajal kogus hoogu toiduainete hinnatõus (graafikul sinine), mis esimest korda stabiliseerus aasta tagasi novembris ning on kõikunud viimase aasta jooksul üles-alla.

 

Joonis 1: Neljaliikmelise pere ostukorvi maksumuse ja Eesti mediaanpalga kasvu võrdlus

Joonis 1: Neljaliikmelise pere ostukorvi maksumuse ja Eesti mediaanpalga kasvu võrdlus

Kvartaalselt avaldatava Coopi Pere Ostukorvi Indeksi (C-POI) arvutamisel võrreldakse Eesti mediaanpalga ja Coopi pere ostukorvi maksumuse suhet sama suhtearvuga jaanuaris 2022. aastal. Kui indeks on üle nulli, siis on inimeste ostujõud toiduainete suhtes kasvanud võrreldes 2022. aasta jaanuariga.

Coopi Pere Ostukorvi Indeksi (Joonis 2) arvutamiseks valisime nullpunktiks 2022. aasta jaanuari, sest veebruaris algas viimasel ajal Eesti majanduselu enim mõjutanud kriis ehk Venemaa poolt alustatud täiemahuline sõda Ukrainas. C-POI arvutamisel võrreldakse Eesti mediaanpalga ja Coopi pere ostukorvi maksumuse suhet sama suhtearvuga jaanuaris 2022. aastal. Kui indeks on üle nulli, siis on inimeste ostujõud toiduainete suhtes kasvanud võrrelduna 2022. aasta jaanuariga. 

Coopi Pere Ostukorvi Indeksit väljendatakse protsendina, mis näitab, mitu protsenti on Eesti tarbijate ostujõud suurem või väiksem indeksi nullpunktist. Näiteks novembris 2022. aastal oli Coopi Pere Ostukorvi Indeks langenud -10%, mis tähendab, et Eesti tarbijad said oma sissetulekuga osta ligi 10% vähem toidukaupu kui enne Ukraina sõja algust. Sel aastal on näha ostujõu taastumist, mis tähendab, et keskmine Eesti pere saab trendi jätkumisel osta oma palga eest sama palju toidukaupa kui 2022. aasta jaanuaris.

Joonis 2: C-POI näitab, kui palju saab keskmise palga eest poest süüa osta võrreldes 2022. aasta jaanuariga

Joonis 2: C-POI näitab, kui palju saab keskmise palga eest poest süüa osta võrreldes 2022. aasta jaanuariga

Coopi poeketi neljaliikmelise pere nädalane toidukogus maksis märtsi algul kogutud andmeil 76 eurot, olles võrreldes eelmise aasta sama ajaga ligi 10 eurot soodsam – täpselt aasta tagasi märtsis maksis neljaliikmelise pere ostukorv 85,58 eurot. Üle pika aja on palga kasv ületanud toiduhinna kasvu.

Võrreldes eelmise kuuga püsis pere nädala ostukorvi maksumus muutumatuna. Toiduhinnad saavutasid tipu möödunud aasta juulis, kui pere nädalane ostukorv maksis isegi üle 86,5 euro. „Toidukorvi odavnemisse on suuremalt panustanud liha ja piima hinnad, kuid ka näiteks mitmed põhilised köögi- ja puuviljad,“ märkis Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist.

Toiduhinnad alustasid kiiret tõusu kaks aastat tagasi, mida mõjutas eelkõige energiahindade kiire kasv ning Venemaa täiemahuline kallaletung Ukrainale. “Ligi kaks aastat on toiduhinnad kasvanud palgast kiiremini, kuid täna avaldatud Statistikaameti palgaandmetest näeme, et novembris on esmakordselt palga kasv ületanud toiduhinna kasvu,” ütles Rist (vt joonis 1).

“Loomulikult peame arvestama ka kõigi teiste igapäevaste kulude kasvuga, aga kui vaadata pelgalt mediaanpalga ja toiduhindade kasvu alates 2022. aasta jaanuarist, siis keskmise palga eest saab täna sama palju või veidi rohkemgi süüa, kui seda sai enne Ukraina sõja algust,” lisas Rist (vt joonis 2). Tema sõnul võib positiivseid arenguid oodata ka selle aasta esimesest kvartalist, kuna toiduhinnad on stabiliseerunud ning palgad jätkavad kõigi eelduste kohaselt tasapisi kasvamist.
 

Soodsaim pere ostukorv '