Hallates Eesti suurimat kaupluste võrgustikku, mõistame vastutust keskkonna ees, mis kaasneb 330 kaupluse tööshoidmise ning nende varustamisega. Igal aastal ehitame või renoveerime põhjalikult ca 20 kauplust, et need oleksid energiatõhusad, valgusküllased ning inimestele mugavad külastamiseks ja töötamiseks.
Kõigi Coopi kaupluste efektiivseks varustamiseks ehitasime Eesti suurima logistikakeskuse, mille katusel laiub 1MW päikesepaneelide park, mis toodab kuni kolmandiku kogu vajalikust elekrienergiast. 2016. aastal avasime ka esimese osaliselt päikese energial töötava Coopi kaupluse Põlvamaal Ahjas, millele on juba lisandunud ja tulevikus veelgi lisandumas teisigi kaupluseid. Kokku töötab täna päikeseenergial kokku ligi 30 Coopi kauplust üle Eesti.

Eesti toit

Läbinisti Eesti organisatsioonina oleme tulised Eesti toidu ja Eesti tootjate toetajad, tehes koostööd piirkondlike väiketootjatega ning Maaeluministeeriumiga, kelle programmi „Ma armastan Eesti toitu“ raames tõstame iga aasta septembris esile just kodumaised tooted. Usume, et kohalik tooraine ja tootmine on parim nii oma maitselt kui ka majanduslikult, ent vähemtähtis pole ka keskkonnajälg, mis kaasneb kauba importimisega kaugelt maalt. Seepärast toetame Pääsukesemärgiga toodete müüki, mis näitab kauba Eestimaist päritolu.

Toiduraiskamise vähendamine

Keskkonna heaks_toitToidu tootmiseks, pakendamiseks ja transportimiseks kulub tohutult energiat ja ressursse. Uuringud näitavad, et enamus toitu läheb raisku nii toidutootmises kui ka kodumajapidamistes ning vähesel määral ka kaubanduses. Ehkki kauplused tellivad juba täna kaupa hämmastava täpsusega, oleme võimalike eksimuste vältimiseks ja tellimustööle kuluva tööenergia vähendamiseks rakendamas esimesena Eestis iseõppivat automaattellimustesüsteemi Relex.

Koostöös Toidupangaga annetame nii palju toitu abivajajatele, kui seadus seda võimaldab ning pingutame selle nimel, et seadused muutuksid ka selles valdkonnas paindlikumaks. Koostöös talude ja loomade varjupaikadega leiavad sihipärase kasutuse need puu- ja köögiviljad, mida enam müüa ega annetada pole võimalik. 

Lisaks toidule läbib kaubandust suur hulk sellist kaupa, mida pole võimalik müüa mõne turundusliku puudujäägi tõttu, näiteks on pakend valesti trükitud või mõnest nurgast katki. Igal aastal annetab Coop Eesti Lasterikaste Perede Liidule taolist kaupa enam kui 100 000 euro väärtuses. 

Lisaks sellele, et püüame ise panustada toidu- ja esmatarbekaupade raiskamise vähendamisele, oleme loonud nipinurga, kust ka kliendid leiavad endale palju kasulikke nippe, sest Eesti inimene tekitab kodumajapidamises aastaga 54kg toidujäätmeid, millest 36% on toidukadu ehk toit, mis oleks veel kõlbulik süüa. Kõiki videonippe on võimalik vaadata www.coop.ee/nipid.

Ühekordsete plastist toidu-ja joogipakendite tarbimise vähendamise tegevuskava

Coop Eesti on seadnud eesmärgi vähendada aastaks 2026 oluliselt ja püsivalt ühekordsest plastist toidu-ja joogipakendite tarbimist. Selleks võtame kasutusele alljärgnevad meetmed:

  • pakume klientidele võimalust osta valmistoitu (salatid, soojad toidud jm kulinaarialeti tooted) oma pakendisse; 
  • võimaldame soojade jookide ostmisel kasutada oma topsi;
  • soodustame valmistoidu ja soojade jookide ostmist oma pakendisse (muudame  ühekordsest plastist toidu-ja joogipakendid järkjärgult tasuliseks ja/või anname soodustust oma pakendisse ostmisel);
  • jätkame läbirääkimisi korduspakendi süsteemi arendavate ettevõtetega eesmärgiga asendada valmistoidu ja soojade jookide ühekordsed plastpakendid osaliselt või täielikult pandiga korduskasutatavate pakenditega. 

Meetmete tulemusena planeerime Coopi kauplustes vähendada ühekordsest plastist toidu-ja joogipakendite tarbimist igal aastal vähemalt 10%. 

Keskkonna heaks_plastiku vähendamine