Coopi Laekvere kauplus
Coopi Laekvere kauplus

Coop: jaaninädal tõstis väikepoodide käivet keskmiselt kolmandiku võrra

27.06.2024 Uudised

Jaaninädal ja alanud suvine puhkuseperiood lisas kohalike poodide käibele 25-35%, sealjuures suuremalt näiteks Võrumaal, Põlvamaal ja Pärnumaal.

„Jaekaubanduse suvine muster näitab, et jaaninädalaga alanud eestlaste suvine suurem ringirändamine panustab kohalikku ellu väga palju,“ ütles Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees Rainer Rohtla. „Mõju on otse näha meie poeketi üleriigilisest statistikast, kuna iga neljas ost tehakse Coopi väikepoest. Kohalike kaupluste külastajaid tuleb kiita, sest nad toetavad otseselt maaelu ja kohaliku toidu tootmist.“

Jaaninädalal kerkis väikekaupluste müük võrreldes eelnenud nädalaga vahemikus 25-35%. Suurim kasv oli seejuures Võrumaal, Põlvamaal, Pärnumaal, Viljandimaal ja Järvamaal.

Lihakraami osteti jaanipühade ajal sel aastal 10% rohkem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Pühade vältel oli sel aastal kiires kasvus ka valmistoidu müük. Tavanädalaga võrreldes tõusis aga marineeritud või maitsestatud lihade ja jookide kõrval lisaks näiteks arbuusi müük, mis kahekordistus. Kuna jaaninädalaga kattus ka surnuaiapüha, siis näiteks kalmuküünalde müük lausa kolmekordistus.

Rohtla lisas, et kohalike kaupluste sortiment pakub ka põnevust, kuna näiteks Coopi väikepoodide lettidelt leiab palju konkreetsele piirkonnale iseloomulikke tooteid. „Suvel pälvibki just kohalik toodang ostjate erilist tähelepanu – kohalike väiketootjate liha, piimatooted, aga avastatakse ka palju muud eripärast ja maitsvat. Ja toit on väikepoodides väga värske, sest ringleb kiiresti, kuna kogused on väiksemad,“ ütles ta.

Coop on Eesti suurim ja vanim toidu- ja esmatarbekaupade kett, mis koosneb 18 kohalikust tarbijaühistust. Coopile kuulub 320 kauplust ehk ligi pooled Eesti toidupoed. 2023. aastal oli Coopi kaupluste netokäive kokku 863 miljonit eurot, millega oli 23,5 protsendiga turuliider.

Coop Eestil on üks suurima liikmete arvuga püsikliendiprogramm. 2023. aasta lõpus oli kehtivaid Coopi kliendikaarte suurusjärgus 700 000. Eelmisel aastal kasvas püsikliendiks registreeritud ja tehinguid teinud leibkondade arv 3% võrra ehk 420 000 leibkonnani. Ühistulise organisatsioonina ei maksa Coopi tarbijaühistud dividende, vaid investeerivad kogu kasumi tagasi kaubandusvõrgu arendamisse ja kogukondliku tähtsusega ettevõtmiste toetamisse Eestis.

Lisainfo

Maarja Abel

Coop Eesti Keskühistu kommunikatsioonispetsialist

+372 56 66 69 74

maarja.abel@coop.ee