Coopi naiskodukaitsjad püssi ja panniga metsas

Abja Konsumi juhataja ja naiskodukaitsja Mari Mesipuu koormusmatka läbimas

Tänavu juunis tunnustati esmakordselt “Riigikaitsjate toetaja” tunnustusega neid ettevõtteid ja organisatsioone, kes säilitavad õppuste ajaks reservväelaste sissetuleku ja pakuvad riigikaitsjatele muid soodustusi. Üheks selliseks Eesti Vabariigi kaitsesse panustavaks ettevõtteks on Coop. 

Rapla Tarbijate Ühistu personalispetsialist Ingrid Pärtelpoeg liitus Naiskodukaitsega mullu märtsis. Mõte liikmeks astumisest oli juba mitmeid aastaid, aga olukord Ukrainas andis selleks lõpliku tõuke ja nii saigi mõte teoks tehtud. „Naiskodukaitsjal on kohustus läbida esimese kahe aasta jooksul baasväljaõpe. Läbisin liitumisaastal tohutu entusiasmiga nii baasväljaõppe kui ka sõdurioskuste kursuse. Lisaks olen osalenud põnevatel seminaridel ja töötubades. Nende valik organisatsioonis on väga lai alates kartulivorstide tegemisest inimese elustamiseni välja, sest üks õige naiskodukaitsja peab seda kõike oskama,” kirjeldab ta.

Ingrid lisab, et tavaliselt toimuvad õppeperioodid ja koolitused nädalavahetuseti või siis tööpäeva õhtutel ja on mõnusaks vahelduseks töistele ning ka kodustele tegemistele. „Valisin Naiskodukaitse erialaks evakuatsiooni ning olen Raplamaal evakuatsioonirühma personalimeeskonna meeskonnaülem. Seega personalitöö on mulle südamelähedane nii Coopis töötades kui ka Naiskodukaitses vabatahtlikuna panustades,” nendib ta. „Töökaaslased Rapla Coopist elavad minu tegemistele Naiskodukaitses südamest kaasa ja ühistu juht Väino Sassi on olnud algusest peale toetav ning tunnustanud minu valikut ja otsust liikmeks astumisel. Olgem ausad – meie kõigi südames on olulisel kohal Eestimaa ja eesti keel ning nende jäävus, olgu see siis kasvõi meie igapäevase panusena töö näol meie oma eestimaises Coopis.”

Mailis Saa Abja Coopist ütleb, et teda ärgitas Naiskodukaitsega liituma tütar, kes käis Kodutütardes. „Sai kord Kodutütarde ja Noorkotkastega metsas käidud ja see oli igati vahva kogemus,” sõnab ta. „Olen Naiskodukaitses juba alates 2010. aastast, aga pere suurenemise tõttu kahjuks mitte kõige aktiivsem liige. Siiski olen käinud kahel korral õppusel Siil ja kuna kuulun meditsiinigruppi, olin sellistel koolitustel püüdnud ikka käia. Coop on tööandjana olnud väga mõistev nii suuremate õppuste kui ka mitmepäevaste koolituste osas.”

Abja Konsumi juhataja Mari Mesipuu kuulub Naiskodukaitse Sakala ringkonda ja meenutab, et talle sai otsustavaks sammuks, kui nägin oma ühistu teise kaupluse teenindajat Naiskodukaitse T-särgis. „Uurisin kohe, et kas ta oleks minu soovitaja ja Mailis oli nõus. Olen organisatsioonis tegev paljudel aladel: olen Karksi jaoskonna juhatuse liige, osalen nii toitlustusgrupi kui ka side- ja staabigrupi tegemistes. Nii-öelda rahuajarutiin on koosolekud, täiendõpped, toitlustused, enda harimine ja ka teiste õpetamine.”

Naiskodukaitse pakub lisaks viiele baaskursuse palju koolitusi ja kursusi tipp-tegijatelt. Mari on end täiendanud nii kohaliku maleva koolitustel kui ka Kaitseliidu kooli kursustel. Viimati osales ta koolitaja kursusel ning võib nüüd teisi koolitada. „Samuti olen osalenud mitmetel üle-eestilistel võistlustel. Kõige meeldejäävamad on ikka koormusmatkad – need on olnud korralikud eneseületused. 36 tundi 80 km pikkusel rajal, kus jagub väljakutseid. Naised, kes on selle raja läbi teinud, on raudnaised!” 

Mari kuulub ka Sakala maleva sõjaaja üksusesse, kus tal on ametikoht ning kuhu ta kutse korral peab viivitamatult saabuma. „Olen väga tänulik, et Abja Tarbijate Ühistu Laili ja Esta on olnud väga toetavad nii mu väljaõpete ja erinevate õppekogunemiste suhtes. Eelmise aasta septembris sain reservõppekogunemise kutse peale riigi jaoks „vabad päevad” ning mu keskmine palk säilis,” räägib ta. „Enamus Naiskodukaitsega seotud tegevusi on nädalavahetustel, kuid on tulnud ette ka seda, et laupäeva õhtul pean kuskil kännu otsas tegema mõned tellimused, sest kaupluse töö ja kaubaliikumine on ikka prioriteet.”

Pia-Eve Teder Viljandi Coopist on juba 10 aastat olnud Naiskodukaitse liige ning kiidab samuti tööandjat, kes võimaldab käia erinevatel sündmustel. „Minu laagrid ja õppused on olnud küll nädalavahetuseti, nii et ma ei
ole pidanud töölt puuduma pidanud, aga näen, et tööandja suhtub Kaitseliidu tegevusse positiivselt,” sõnab Teder. 

Coopi Taebla kaupluses töötav Malle Sepp liitus Naiskodukaitsega 8 aastat tagasi, kuid ta töötas lasteaias assistendina ja ei olnud probleemi nädalavahetused metsas veeta. „Tegin oma sõduri oskuste kursuse läbi koos Kaitseliidu meeste ja naistega. Saime abikaasaga koos reede õhtul metsa minna ja pühapäeval koju. Õppused ja laagrid toimusid kaks korda kuus, üle nädalavahetuse. Oli ikka väga raskeid hetki, kus mõtlesin loobuda. Aga reedel panin jälle asjad kotti, võtsin automaadi ja läksin metsa, et teha sõduritele püssi ja panniga süüa. Olen käinud seitse korda suurõppusel „Orkaan” ja neli korda saanud osaleda Võidupüha paraadil, mis tekitab väga uhke ja üleva tunde.”

Artikkel ilmus esmakordselt Coop Teatajas 2023. aasta suvel. 

Naiskodukaitsjad Coopis

Veel karjäärilugusid