Kristjan Lume: Naljakalt loominguline ja sõbralikult kohusetundlik

Kristjan Lume koos joonistustega

Võru Maksimarketi abitöötaja Kristjan Lume (36) jaoks on kunst midagi märgatavalt rohkemat kui meeldiv hobi. Ligi tuhat joonistatud šarži nii kuulsustest kui oma tuttavatest, isiklike tööde näitus ja välja antud raamat – inimestest humoorikate piltide joonistamisest ägedamat tegevust pole Kristjan enda jaoks suutnud avastada ning ta on kindel, et suurim eneseteostus on alles ees ootamas.

Šaržid? Jah. Just see, üks karikatuuri alaliikidest on üle 20 aasta joonistamisega tegelenud Kristjani südame kunstimaailmas jäägitult võitnud. Lõbusad ja koomilised joonistused inimeste nägudest on Kristjani jaoks põnevamad kui realistlikult kujutatud portreed, mille joonistamises tal aastate jooksul samuti palju kogemusi on. Põhjus peitub tema jaoks selles, et šaržiportreed suudavad tuua hästi välja inimese olemuse ja võimaldavad sealjuures ka omajagu nalja teha. Kristjani looning on lisaks väljaantud raamatule „Pilguga pai” olnud tutvumiseks ka tema tööandja ruumides ehk Võru Maksimarketis. Samuti on tema tegevusi korduvalt ajakirjanduses kajastatud.

Esimese joonistuse müüs viie krooni eest

Kristjani karikatuurset kätt tunda saavate inimeste ring on järjest laienemas ning pärast kaheksat aastat ja ligikaudu tuhandet pilapilti võib öelda, et suurimad ambitsioonid on tal alles ees. Kuidas ta aga üldse joonistamiseni jõudis? „Huvi joonistamise vastu tekkis aastal 2000. vanaema ja vanaisa juures maal olles, kui ei leidnud endale piisavalt tegevust. Nägin Maalehes joonistatud šarži ja proovisin seda metsavagunis maha joonistada. Onupoeg oli sarnasusest hämmastunud ja ostis selle viie krooni eest ära,” ütleb Kristjan ja lisab, et hakkas seejärel koguma Valdek Alberi joonistatud šarže ning neid pikkade aastate jooksul maha joonistama. Samuti harrastas ta vahepeal portreekunsti nii Postimehe fotodelt kui ka rahatähtedelt. 2011. aastal toimunut nimetab ta aga kannapöördeks. „Hakkasin tuntud šaržimeistri Hugo Hiibuse fänniks, kellega mul õnnestus neli korda enne tema surma kohtuda. Ta õpetas mulle nippe ja nõkse, šaržide joonistamisel tähele panna,” kirjeldab Kristjan õhinaga. 2015. aastast alates on ta täielikult šaržikunstile pühendunud.

Kristjanil on lausa nimekiri inimestest, kes tema käe all humoorikale pildile on loodud saama. „Otsin inimese Google’st üles ja piltide järgi teen. Alguses hariliku pliiatsiga ja seejärel markeriga üle,” lausub ta. Kusjuures, üks naerutav pilt valmib keskmiselt 20 minutiga.

Rääkides tulevikuplaanidest ja unistustest, on Kristjanil selge siht humoorikate pilapiltide joonistamine veelgi kõrgemale tasemele viia ja see enda põhitööks teha. Lapsepõlvest alguse saanud vaimustus ATVde järele pole tal kusagile kadunud. Samuti ootab Kristjan enda ellu kaaslast.

Toetav Coop Võru

Võru Coopile jagub Kristjanilt vaid tänusõnu, sest lisaks igakülgsele ametialasele toetamisele toetatakse ka teda kui kunstnikku ning mitte vaid suusõnaliselt. Praeguseks üle aasta Coop Võru palgal olnud Kristjanile on tööandja soetanud hulganisti joonistustarbeid.

„Soovime võimalusel alati abivajajaid toetada, alates piirkondlikest spordivõistlustest kuni oma töötajateni välja. Oleme soetanud Kristjanile palju vajaminevaid vahendeid,” ütleb Coop Võru personalijuht Kaili Hallap, kes iseloomustab teda huvitava, loomingulise ja kohusetundliku inimesena. „Tubli ja abistav persoon, kes hoiab silma peal, et nii kärud, nutipuldid kui kõik muu vajalik õiges kohas oleksid. Mida vaja teha on, seal lööb käe külge ja aitab.”
 

Intervjuu Kristjan Lumega ilmus Coop Teatajas talvel 2023. 

Veel karjäärilugusid