Coop avas Kõpus suvepoe endisesse kirik-koolimajja. Foto: Hiiumaa Tarbijate Ühistu
Coop avas Kõpus suvepoe endisesse kirik-koolimajja. Foto: Hiiumaa Tarbijate Ühistu

Coop avas Kõpus suvepoe

22.05.2024 Uudised

Hiiumaa Tarbijate Ühistu avas täna Kõpus suvepoe, mis pakub nii kohalikele elanikele kui suvitajatele toidu-ja esmatarbekaupu, sealhulgas soodsate hindadega kampaaniatooteid. Coopi 42-ruutmeetrine suvepood asub Kõpu rahvamajaga samas hoones ja jääb avatuks esialgu 31. augustini.

Lisaks Coopi keti kaupadele on poest võimalik osta Hiiumaa kohalike tootjate toodangut, näiteks pagari-, kondiitri- ja kulinaariatoodete sortimendis on vaid “Hiiumaa Köök ja Pagar” tooted. Poe kõrval asub külaseltsi loodud välilava koos kiikede ja liivakastiga, jalutuskäigu kaugusel on Kõpu tuletorn.

„Usume, et suvepood annab siinsele tugevale kogukonnale tuge ja elu juurde ning kui kliente jätkub, siis kaalume kaupluse aastaringi avatuks jätmist,” ütles Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhataja Kaja Antons.

Kõpu poolsaar on viimase 10 aastaga jõudsalt arenenud - ehitatud on palju uusi kodusid, avatud on lasteaed-koolimaja, Kalana sadam, uusi majutuskohti ja kohvikuid. 

Antonsi sõnul veeretati juba mõnda aega peas mõtet, et lisaks piirkonna lähimale poele Kõrgessaares võiks ka Kõpu poolsaarel olla kauplus. “See idee on meieni jõudnud nii läbi endise maavanema Riho Rahuoja, pikaaegse Coop Hiiumaa juhataja Agu Kohari kui ka kohaliku osavalla eestvedajate poolt,” lisas Antons.

Hoone ehitas 1910. aastal Eesti Apostlik-Õigeusu kirik ainulaadseks kirik-koolimajaks. Kõpu Piirkonna Arendusseltsi Valguskiir juht Harda Roosna eestvedamisel taotleti hoone jaoks Euroopa Fondidest toetust ning unarusse jäänud maja projekteerimine algas 2005. aastal. 2014. aastal sai pool hoonet kasutusloa, kus asuvad nüüd rahvamaja ruumid. Kiriku kasutusse jäänud lõunapoolne tiib jäi toona välja ehitamata. Need ruumid renoveeris 2024. aasta kevadel Hiiumaa Tarbijate Ühistu, sõlmides Eesti Apostliku-Õigeusu kirikuga kolme aastase rendilepingu kaupluse pidamiseks.

“Koostöös kohaliku kogukonnaga saame täna avada siin maailmaveerel, metsade vahel meite Iiu saare köikse körgemal asuva poe,” ütles Kaja Antons. “Enamus kaupluse sisustusest põhineb taaskasutusel, kõige suuremad summad kulusid kaupluseruumide remondile ja juurdepääsutee ehitusele, uued on kaupluse kassa ja külmikud.”

Hiiumaa Tarbijate ühistul on kaheksa kauplust, mis asuvad Kärdlas, Kõrgessaares, Suuremõisas, Käinas, Emmastes, Nurstes ja nüüd ka Kõpus. Kõpu suvepood on avatud iga päev 10-18.

Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimehe Rainer Rohtla sõnul on Coop sel aastal ehitamas seitset uut kauplusehoonet ning rekonstrueerimas 13 Coopi kauplust. „Eelmisel nädalal avasime Aegviidu kaupluse, sel nädalal avame lisaks Kõpule kaupluse ka Nasvas. Coopi eesmärk on parandada kodumaise kauba pakkumist igas Eestimaa paigas,“ lisas Rohtla.

Coop on Eesti suurim ja vanim toidu- ning esmatarbekaupade kett, mis koosneb 18 kohalikust tarbijaühistust. Coopi ühistutele kuulub kokku 320 ehk ligi pooled Eesti toidukauplustest. 2023. aastal oli Coopi kaupluste käive 863 miljonit eurot, millega ollakse turuliider ligi 23,5 protsendiga. Coopis töötab üle 6000 inimese.

 

Kõpu kaupluse fotod

Autor: Coop Hiiumaa