Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist
Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist

Pere nädala toidukorv on viimase 15 kuu soodsaim

22.04.2024 Uudised

Coopi poeketi neljaliikmelise pere nädalane toidukogus maksab aprillis kogutud andmeil 75,35 eurot, viimati oli toidukorvi maksumus nii madal 2022. aasta augustis.

„Toiduhinnad saavutasid tipu möödunud aasta juulis, kui pere nädalane ostukorv maksis lausa üle 86,5 euro. Sel aastal on hinnad õnneks tublisti langenud ja ka stabiliseerunud – märtsis maksis ostukorv 76 eurot,“ kommenteeris Coop Eesti Keskühistu ostudirektor Oliver Rist.

Risti sõnul sõidavad kaubalaevad Lähis-Ida konfliktide tõttu ümber Aafrika, mis tähendab eeskätt imporditavate kestvuskaupade pikemat tarnet. “Kodumaise toidu hinda see nii palju ei mõjuta, aga kui konflikti tõttu peaksid kallinema energiahinnad, siis jõuab mõju osaliselt ka siia. Praegu sellist arengut õnneks veel ei näe,” ütles ta.

Samas sõltuvad hinnad väga palju näiteks ilmastikust. “Apelsinimahla sisseostuhinnad on eelmise aasta uputuste ja põudade tulemusel lausa kahekordistunud,” kirjeldas Rist. “Samas soosis eelmine aasta näiteks kohvi, tänu millele on hind langenud kolmandiku võrra.”

Põhjanaabri Soome otsus tõsta käibemaks 25,5 protsendini meid otseselt ei mõjuta, sest toidukaubale jääb seal üldiselt kehtima 14-protsendine käibemaksumäär. Seega otsustas Soome oma toidukaupa soodustada, mis Eestis on jätkuvalt kõrgemalt maksustatud, kui paljudes teistes Euroopa Liidu riikides.

Coop arvutab oma keti pere ostukorvi hinda vastavalt Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud neljaliikmelise pere ostukorvi sisule ja kogustele. Valik hõlmab kõiki põhitooteid kartulist-kapsast piima, leiva, munade, lihatoodete ja magustoiduni. Võrdluses ei ole kasutatud iga kategooria kõige odavamat toodet vaid toite, mida inimesed Coopi näitel vastavas kategoorias ka päriselt kõige rohkem poest ostavad. Metoodika ja tulemuste kohta on võimalik täpsemalt lugeda siit.

Coop on Eesti suurim ja vanim toidu- ja esmatarbekaupade kett, mis koosneb 18 kohalikust tarbijaühistust. Coopile kuulub 320 kauplust ehk ligi pooled Eesti toidupoed. 2022. aastal oli Coopi kaupluste netokäive kokku 806 miljonit eurot, millega oli 23,6 protsendiga turuliider. Coopis töötab üle 6000 inimese ning organisatsioon on tunnistatud viis aastat järjest parimaks tööandjaks kaubanduse valdkonnas.

Lisainfo:
Maarja Abel
Coop Eesti Keskühistu kommunikatsioonispetsialist
E-post: maarja.abel@coop.ee
Tel: +372 56 66 69 74