Peremees Aivar Alviste ja perenaine Erika Pääbus
Peremees Aivar Alviste ja perenaine Erika Pääbus

Andre Farm: uue tootjana turule tulemisel on Coop olnud tänuväärne partner

29.09.2022 Kohalik toit

Armastatud juustutootja Andre Farm ei ole alati juustumaailmas tegutsenud. Nimelt on sealsed lehmad juba 20 aastat usinalt piima andnud, ent talu pererahvas nägi, et nende kvaliteet ei jõua tarbijani. 

„Aina painavamaks muutus meile tunne, et Mummukesed teevad tööd aina parema piima tootmiseks, aga lõpuks maandub see piim anonüümsena suures ühises piimakatlas kuskil suurtööstuses,“ räägib Andre Juustufarmi perenaine Erika Pääbus. „Koos oma loomadega hakkasime otsima personaliseeritud toodet, läbi mille saame lõpptarbijani jõuda.“ Nii sündiski visioon juustust, mis viiks ka Eesti juustu maailmakaardile. Alates 2015. aastast Andre Farmi just oma maitsvate juustude järgi tuntaksegi.

„Meie kogemuse kohaselt  on tore alustada oma piirkonna Coop poodidega."

Andre Farmi juured ulatuvad suisa 1874. aastasse, kui Suur-Kambja mõisast eraldati neile neli härga, nelja päeva töö jagu maad ning selle maa ja ilma nimeks sai Andre. „Tooaegne peremees pani kinnituseks lepingule alla kolm risti. Sellega piirdus tema tolleaegne kirjaoskus,“ jutustab Pääbus, et selle kolme ristiga pandi alus aga millelegi hoopis suuremale. „Ta pidas pudulojuseid, haris põldu, rajas marjaaia, kasvatas lapsi. Järgmised põlvkonnad arendasid innovatsiooni laudas ja loomakasvatuses.“ Nüüd on viies põlvkond selles talus majandamas ning teinud Andre talust avatud talu, kuhu võib igal hetkel külla minna Mummukesi kallistama, nagu pererahvas hellitavalt oma lehmakarja kutsub.

Juustumaailma kroonitud tähed

Andre Farm valmistab Hollandi tüüpi juustusid lehmade täispiimast. Oma juustudega on pererahvas osalenud mitmetel kodumaistel ja rahvusvahelistel võistlustel ning koju toodud mitmeid auhindu. „Meie juust on esimene Eesti toiduaine, mis on pälvinud kõrge rahvusvahelise auhinna,“ on perenaine uhke, „Esimene 2016. aasta kevadel ja edasi ikka iga aasta erinevatel nii rahvusvahelistel kui ka kodumaistel võistlustel. Alguses oli meile rahvusvahelise žürii tagasiside oluline. Olime ju endale eesmärgiks seadnud juustumaailma taseme. Nendelt innustust saades oleme uusi juustusid arendanud. Nüüd osaleme konkursitel igal aastal ja nendelt saame olulist tagasisidet meie juustude stabiilsuse ja kõrge kvaliteedi kohta.“
Üks esimesi koostööpartnereid oli talul just Tartu Tarbijate Kooperatiiv, kellega algas koostöö juba 2015. aastal. Uue tootjana on turule tulek ning end nähtavaks tegemine eriti oluline ning Pääbuse sõnul on Coop olnud neile sel puhul tänuväärseks partneriks. „Nähes, et tarbija ostab toodet, saime tootjana enesekindlust jätkamiseks,“ sõnab ta.

Alustada tuleb!

Ettevõtlusega alustamine ei olnud pererahva jaoks isegi küsimuse all – tuli ju talul ellu jääda. Uutele tulijatele soovitab Pääbus esmalt toodete testimist: „Hea oleks midagi valmis teha ja seda siis inimestele pakkuda ja tagasisidet saada. Kõige kiirem ja vahetum võimalus selleks on muidugi laadad.“ Kui tagasiside kogutud ja positiivne, tuleb jätkusuutlikuma ettevõtlusega jätkata jaekettides. „Meie kogemuse kohaselt  on tore alustada oma piirkonna Coop poodidega. Kui rahvas ostab, siis on kaupmehel huvi, et su toode oleks riiulil ning sinul võimalus oma unistust ellu viia,“ julgustab perenaine.