Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg karjamaal.
Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg karjamaal.

Pajumäe talu – kvaliteet mullast juustuni

30.08.2022 Kohalik toit

Enam kui sada aastat tagasi võis Pajumäe talus leida loomade asemel hoopis kauneid roose. Et roosikasvatus nõudis aga väetist, võeti legendi kohaselt appi mõned lehmad. Sajandiga on hoolealused vahetanud kohad ning rooside hulk Pajumäel kahvatub lehmade arvukuse kõrval. Täna teataksegi Pajumäe talu eeskätt oma maitsvate piimatoodete poolest.

Mulgi vallas asuv Pajumäe talu pakub mahetunnustatud tooteid – kohupiimakreeme, jogurteid, võid, koort ja juustu. “On kontrollitud, et lehmadele sööda tootmisel me ei kasuta umbrohutõrjumisel herbitsiide ega väetamisel keemiliselt toodetud väetisi. Meie lehmad on ühed vähesed Eestis, kes ei ela sünnist surmani laudas, vaid käivad ise karjamaal maitsvat rohtu söömas,” on talu juhataja Viljar Veidenberg uhke. Klient on täna teadlikum kui iial varem ja nii loomade heaolu kui toidu kvaliteet on tarbijate seas olulised. Seda olulisem on viia head tooted tarbijateni. “Coop on aidanud meie tooteid klientideni viia ja seeläbi ka meid teistele tutvustanud,” sõnab Veidenberg.

Madalad hinnad sundisid tegutsema

Kui alguses pakkus Pajumäe talu vaid piima, siis möödunud aastatuhande lõpus toodi turule paljud täna tuntud piimatooted. “Piimatoodete tootmisega alustasime 1998. aastal, kui piima hind järsku langes,” räägib juhataja. Piima hind läks nõnda odavaks, et võetud pangalaene pelgalt piima müügiga enam ära ei tasunud. “Elu sundis tegutsema,” tõdeb Veidenberg, et nii hakati tootevalikut laiendama ja piimale lisandväärtust andma. Esimesteks toodeteks olid maitsestamata jogurtid ja kohupiim, hiljem lisati nendele moose ja siirupeid, et saada erinevaid maitsejogurteid ja kohupiimakreeme.

Iga toode Pajumäe talus on valmistatud erilise hoole ja armastusega. Kõige kiiremini saab juhataja sõnul klientideni viimiseks valmis pudeldatud toorpiim: “See tuleb lehmast piimatanki, kus see maha jahutatakse. Sealt otse pudelisse ja ongi valmis!” Jogurtid ja kohupiimad võtavad pisut kauem aega, et valmida. Maitsestamata tooted valmivad paari päevaga, eri maitsetega jogurtid ja kohupiimakreemid võtavad veel päev kauem. Kõige kauem on tööd aga juustudega. “Kui lisada juurde laagerdumine laagerdusruumis, läheb piimast valmis juustu saamiseks aega sõltuvalt juustust paar kuud kuni kaks aastat. Töö talus ei peatu kunagi.”

Toode kõneleb tootjast

Ettevõtlus ei ole kerge, kuid see annab võimaluse kujundada kõik enda standardite järgi. Nii kõneleb ka Pajumäe talu toodang nende pühendumisest ja kvaliteedist. “Kõige toredam on see mitmekesisus, milliste erinevate asjadega tuleb kokku puutuda ja mis tuleb endale selgeks teha, et kogu ahel alates mullast ja karjamaarohust kuni valmis tooteni poeletil kenasti töötaks,” sõnab talu juhataja. Ta julgustab alustavaid ettevõtjaid, et neil jätkuks jõudu oma unistused teoks teha. 

Mis on aga Veidenbergi unistus? “Soovime pakkuda kõige maitsvamaid ja kvaliteetsemaid mahe-piimatooteid ning anda külalistele mugava võimaluse nägemaks kohapeal, kuidas saab karjamaarohust jogurt või kohupiimakreem.” Nii ongi kõigil võimalus oma silmaga näha, kuidas Pajumäe talus nende lemmik tooted sünnivad. Külasta ja naudi!

Pajumäe talu mahedad piimatooted

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pajumäe talu piimaooted.